RESTART - Průvodce podnikatelským minimalismem

Jason Fried a David Heinemeier Hansson

kniha restartMinulý týden jsem přečetl moc pěknou a čtivou knížku o podnikání. Jak už sám podivný název napovídá, je udělaná diametrálně jinak než většina konvenčních knih o podnikání. Psali jí autoři úspěšné americké softwarové firmy 37signals. Tato firma vyvíjí online nástroje pro správu projektů (Basecamp), CRM systém (Highrise) a především pro mnohé programátory známý  Ruby on Rails web application Framework. Mají za sebou mnoho let podnikání napříč celým světem. Jejich produkty využívají milióny lidí po celém světě a jejich pracovní tým tvoří lidé z několika kontinentů.

V celé knize najdete mnoho rad počínaje založením firmy, jejím růstem, marketingem, produktivitou práce, zaměstnáváním lidí, prodejem, atd.  Každá rada je rozebrána na jedné až dvou stránkách velmi čtivou a zajímavou formou.  Většina těchto rad vyvrací obecně vžité postoje. Nastíním Vám zde několik prvních, které mě v knize zaujali.

Plány jsou odhady 

Jedena z prvních rad v knize je o podnikatelských plánech. Většina firem často vypracovává dlouhodobé plány. Snaží se přesně spočítat návratnosti investic, vývoje trhu, vývoje jejich růstu atd. Bohužel si neuvědomují, že do jejich plánů vstupuje v čase tolik faktorů, které nejsou schopni odhadnout, že jejich plány nejsou nic jiného než domněnky a odhady. Proto autoři doporučují je nenazývat plány, ale jakýmisi odhady. Už jen tímto přejmenováním si uvědomíte, že nad těmito odhady nemusíte zdaleka trávit tolik času a přikládat jim takovou důležitost.

Proč růst?

Lidé se velmi často ptají, jak velká je vaše firma? Kolik má zaměstnanců? Když jim odpovíte, že jen několik, jen tak zabručí hmmm. Když jim řeknete, že stovky, tak řeknou tyyyjooo. Je to jeden ze staromódních pohledů na podnikání. To že se úspěch měří velikostí firmy a počtem zaměstnanců. Není ale klidně možné pracovat ve firmě jen s několika zaměstnanci, mít vše lépe pod kontrolou a menšími provozními náklady?  Ano mnohokrát tomu tak je. Mimoto v dnešní době práce na dálku a outsourcingu si můžete mnoho pracovní síly najímat podle potřeb!

Udržujte si štíhlou linii

Pamatujte, že být v podnikání malý a štíhlý je často výhodou. Jakmile začnete nabírat mnoho lidí a kupovat prostory, vytvářet dlouhodobé plány, navrhovat těžkopádné firemní procesy či směrnice, budete už mnohem pomaleji dělat jakákoliv strategická rozhodnutí. Čím je nějaký objekt těžší, tím je potřeba více energie na změnu jeho trajektorie.

chybami se člověk neučí

Tolik k několika prvním radám z moc pěkné knížky RESTART. Věřím, že se vám myšlenky a postupy v knize budou zamlouvat stejně jako mně.Přidejte komentář


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     OK   Další informace